Łysa Góra (Lysa Hora) Czechy

Nadszedł czas na poznawanie dobrodziejstwa szlaków za naszą granicą, padło na Czechy i Łysą Górę.

Wycieczkę zaczęliśmy z miejscowości Krásná, skąd żółtym i bardzo lekkim szlakiem podążyliśmy prosto na szczyt. Szlak ten nie jest specjalnie widokowy, praktycznie cały czas idzie się przez tereny zalesione, za to samo podejście na szczyt właśnie z tego szlaku jest najciekawsze, bo o największym nachyleniu.

Łysa Góra jest najwyższym szczytem Beskidu Morawsko - Śląskiego i jednocześnie najwyższą górą Śląska Cieszyńskiego 1324 m n.p.m. Sam szczyt jest oszpecony zabudowaniami, w szczególności stacją nadawczą, która urokiem nie grzeszy, ale tę niedogodność wynagradzają przepiękne krajobrazy, które można podziwiać przy dobrej pogodzie.

Na szczycie znajduje się stacja metrologiczna oraz 78 metrowy przekaźnik telewizyjny. Pierwsze przyrządy pojawiły się na wierzchołku w połowie XIX wieku, w czasie II wojny światowej żołnierze Wermachtu rozbudowali nadajnik, który działał do 1953 roku, później wybudowano obecny budynek.

Turystom służy schronisko turystyczne (jedyny ocalały obiekt z dawnego kompleksu) i chata narciarzy z 1950, a nad bezpieczeństwem czuwa Służba Górska (Horská služba), mieszcząca się w budynku z 1976.

Będąc w schronisku na Lysej Horze wszystkim piwoszom polecam ciemne, zimne piwo Kozel :)

Na powrót wybraliśmy bardzo widokowy szlak niebieski przez Ivancene, potem zboczyliśmy na czerwony przez Kykulke i Kycera sedlo i, na koniec zielonym do Krasny.

Na Łysą Górę może iść każdy, nie wymaga ona dużego wysiłku, szlaki są bardzo przyjazne i urodziwe, nadają się na rodzinny wypad z małymi dziećmi oraz czworonogami. Łysa Góra może być również ciekawą propozycją dla rowerzystów, prowadzi na nią kilka szlaków rowerowych.

Tutaj można śledzić pogodę beskydek.cz a tutaj jest strona schroniska na Łysej Górze lysa-hora.cz/

Zdjęcia

Pozostałe releacje

Brałeś udział?